w

Motywacja do zdrowego odżywiania jest kwestią indywidualną.

Ludzie powinni przestrzegać w życiu dwóch bardzo prostych zasad, a mianowicie jeść zdrowo i racjonalnie, dzięki czemu nie będą oni musieli zmagać się z nadwagą oraz uprawiać aktywność fizyczną, która odpowiada za lepsze samopoczucie, pobudzanie krążenia i po prostu na bycie szczęśliwszym. Nie ma jednej reguły odnośnie motywowania ludzi, gdyż znacznie łatwiej jest udać się na trening osobie samotnej, albo będącej w związku niżeli matce zajmującej się trójką dzieci, do tego sprawującej opiekę nad domem i jeszcze pracującą zawodowo. Motywacja jest ściśle związana z nagrodą, można więc w ten właśnie sposób zmotywować samego siebie, a także własną rodzinę do rozpoczęcia zdrowego odżywiania.

Nagrody nie muszą być bardzo kosztowne, a pieniądze (co może zaskoczyć wielu) znajdą się na tego typu rozrywki przez ograniczenie słodyczy, niezdrowych przekąsek oraz gazowanych napojów oraz soków. Nagrodą za wytrwanie bez słodkości przez miesiąc, albo za zjadanie dziennie pięciu posiłków lub rozpoczęcie biegania może być związane z zakupem nowego ubrania bądź wyjściem do kina, na obiad z rodziną czy też wiele innych przyjemności, które sprawią, że łatwiej będzie przede wszystkim w pierwszej fazie odchudzania/zdrowego odżywiania. Wiele osób osiąga motywację przez przymus.

Tego jednakże nie życzymy nikomu, jednakże czasem stan zdrowia zmusza osobę zmagającą się z otyłością do restrykcyjnej zmiany diety oraz stylu życia. Wiele chorób, a czasem nawet może chodzić o pracę wymagają szczupłej oraz wysportowanej sylwetki. Ma to duże znaczenie przede wszystkim w pracy, gdzie pracownicy mają kontakt z klientami, gdyż szefostwo przywiązuje dużą wagę do wyglądu, a czasem nawet wspomaga finansowo karnety na siłownią czy inne formy aktywności fizycznej. Należy jednak przede wszystkim znaleźć motywację we wnętrzu samego siebie, gdyż zdrowe odżywianie przyniesie wiele pozytywnych skutków w życiu prywatnym, zawodowym i kto wie jeszcze jakie zmiany czyhają na zdrowszą, szczuplejszą i co za tym idzie szczęśliwszą osobą.

Napisane przez Iza Makowska

Jak zapewnić sobie dobrą motywację do odchudzania?

Odchudzanie bez białego pieczywa – tak czy nie?